Storleksguide - emmamalena

Storleksguide

Här hittar du vår storleksguide som hjälper dig att välja rätt storlek.

Storleksguide: Dam

SizeXSSMLXLXXL
32/3436/3840/4244/4648/5052/54
AByst80-8486-9092-9698-102104-108112-116
BMidja64-7070-7476-8082-8688-9296-100
CStuss86-9292-9898-104104-110110-118118-128
DInnerben787980808080

Storleksguide: Herr

SizeXSSMLXLXXL
AByst78-8686-9494-102102-110110-118118-124
BMidja88-9494-100100-106106-112112-118118-124
CInnerben78-8080-8282-8484-8686-8888-90
DÖverarm262830323436
EÄrmlängd606162636465

Storleksguide: Kids

Mät ditt barn direkt på kroppen. Leta sedan upp storleken i tabellen nedan. Rörelsevidden är inräknat i plagget. Överdelar går efter bröstvidden och underdelar går efter midjevidd och stussvidd.

Size86/9298/104110/116122/128134/140146/152
Ålder1-2 år3-4 år4-6 år6-8 år8-10 år10-12 år
AByst52-5556-5960-6263-6566-6869-71
BMidja52-5556-5960-6263-6566-6869-71
CÄrmlängd30-3334-3738-4142-4445-4748-50
DInnerben353945525966
ETotal längd86-9298-104110-116122-128134-140146-152
FHuvudmått48-5048-5052-5452-5452-5454-56
slideshow image
slideshow image
slideshow image

1 / 3

Det här är ABBE som är 3 år gammal. Abbe bär storlek 98/104.

Abbes mått:

Byst57 cm
Midja57 cm
Ärmlängd35 cm
Innerben38 cm
Total längd99 cm
Huvudmått52 cm
slideshow image
slideshow image
slideshow image

1 / 3

Det här är TORE som är 5 år gammal. Tore bär storlek 110/116.

Tores mått:

Byst60 cm
Midja59 cm
Ärmlängd39 cm
Innerben46 cm
Total längd111 cm
Huvudmått54 cm
slideshow image
slideshow image
slideshow image

1 / 3

Det här är NOMI som är 7 år gammal. Nomi bär storlek 122/128.

Nomis mått:

Byst60 cm
Midja60 cm
Ärmlängd42 cm
Innerben52 cm
Total längd122 cm
Huvudmått54 cm

Storleksguide: Baby

Mät ditt barn direkt på kroppen. Leta sedan upp storleken i tabellen nedan. Rörelsevidden är inräknat i plagget. Överdelar går efter bröstvidden och underdelar går efter midjevidd och stussvidd.

Size50/5662/6874/80
Ålder1-3 mån3-7 mån6-12 mån
AByst424446
BMidja42-4444-4646-48
CÄrmlängd212426
DInnerben172023
ETotal längd50-5662-6874-80
FHuvudmått38-4242-4646-48
slideshow image
slideshow image
slideshow image

1 / 3

Det är är EM bebisen EMILIA som är 2 månader gammal. Hon bär storlek 50/56.

Emilias mått:

Byst40 cm
Midja43 cm
Ärmlängd20 cm
Innerben16 cm
Total längd52 cm
Huvudmått38 cm